HISTORIE FINSKÝCH KRABIC

PŘÍBĚH KRABIC SE ZAČAL PSÁT PŘED VÍCE NEŽ OSMDESÁTI LETY VE FINSKU. ZAJÍMÁ VÁS? PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS STRUČNÝ SOUHRN HISTORIE TÉTO ZAJÍMAVÉ TRADICE. 

 

Ve třicátých letech minulého století bojovalo Finsko s vysokou novorozeneckou úmrtností. Jako jedno z opatření začala finská vláda poskytovat těhotným ženám balíčky, které pomáhaly zajišťovat základní potřeby novorozených dětí. První balíček z roku 1938 obsahoval textilní výbavu v podobě látkových plen, povlečení a spacího pytle. Speciální na něm bylo především to, že byl dodáván v krabici s matrací, která mohla soužit jako kojenecká postýlka.

V počátcích byl program určen jen rodinám s nízkými příjmy, to se ovšem roku 1949 změnilo. Balíčky začaly dostávat všechny budoucí maminky, za podmínky, že během těhotenství navštíví lékaře.  matkám s podmínkou návštěvy lékaře během těhotenství. I díky tomuto kroku rapidně klesla novorozenecká úmrtnost. V následujících letech se dokonce snížila natolik, že Finsko zařadila mezi země s nejnižší novorozeneckou úmrtností na světě.

Tradice ve Finsku přetrvala dodnes. Program, jehož nosnou myšlenkou bylo poskytnutí zdravého a bezpečného startu do života všem dětem bez ohledu na ekonomický status rodiny, se přirozeně začlenil do finského sociálního systému, a stal se jedním z jeho symbolů.

Finské rodiny si mohou zvolit, zda obdrží krabici nebo finanční příspěvek, 95 % z nich volí krabici. Ta v současné době obsahuje jak textilní výbavu, tak další pomůcky k péči o dítě. Krabice si rodiče vybírají proto, že svou hodnotou převyšují finanční příspěvek, důležitý je však i kulturní a společenský kontext. Výtvarníci a designéři ve Finsku tvoří každý rok mírně odlišný design krabice i výbavy v ní. Finské rodiny se nad krabicemi rády schází, vzpomínají, a porovnávají věci, které obdrželi jednotliví členové v průběhu času. Na ulici ve Finsku díky oblečení z krabic také snadno zjistíte, zda se dítě projíždějící v kočárku naproti Vám narodilo ve stejném roce jako to Vaše. 

Další informace o finských krabicích můžete nalézt například v tomto článku BBC. Čerpali jsme z něj i při tvorbě výše uvedeného textu. 

https://www.bbc.com/news/magazine-22751415

Zpět do obchodu